Esti a magyar irodalom legkülönlegesebb személyisége.
Reneszánszát éli a kötet a 90-es évektől: érdemes újraolvasni. A reneszánsz feltehetőleg a posztmodernizmussal összefügg. Sőt! Esti Kornél zenekar is van már. Megfilmesítették: Pacskovszky József: Esti Kornél (kerek történetet alkotott (a kötetre nem jellemző), s az erotikát hangsúlyozta, ami nem lényeges a műben).
KIADÁSOK
1925 - az első EK-novella, 1933 - EK-kötet (18), 1936 - a Tengerszem c. novellás kötetben is jelen van EK kalandjai (17)= összesen 35 novella. Kéziratban maradt művei között is van EK-novella
MŰFAJI KÉRDÉSEK
- novellafüzér?
- regény?
Nem fontos eldöntenünk.
(Boccaccio: Dekameron, Mikszáth: Tót atyafiak, A jó palócok, Krúdy: Szindbád-novellák
->novellafüzér) Mikszáth óta a novellafüzérek a pálya elején szokásosak, amelyek a Nagy Regényt készítik elő. Itt nem! Már megvoltak regényei.
"össze ne csirizezd holmi bárgyú mesével. Maradjon annak, ami egy költőhöz illik: töredékes" (nyitó novella: EK mondja az írónak)
A KÖTETRE JELLEMZŐ
A KÖTETRE JELLEMZŐ
- nincs ok-okozatiság
- nincs szépen felfűzött epikus szál
- nem fontos, hogy a novellák a kisgyermekkortól a halálig szólnak (akkor regény lenne)
- nincs erkölcsi tanulság
- nincs lélektani megindoklás
- DE!!! ahogy a narrátor társalkodóvá teszi a befogadót, példátlan a magyar irodalomban!!!
- SZÖVEGSZERVEZŐ GÉPEZET VAN! (Szegedi-Maszák Mihály)
NYITÓ NOVELLA
- Utólag írta.
- A kötet keletkezésének történetének fikciója.
- "Már túljártam életem felén, amikor egy szeles, tavaszi napon eszembe jutott Esti Kornél. Elhatároztam, hogy meglátogatom, s fölújítom vele régi barátságunkat." - >Dante: "Az emberélet útjának felén..."
- 10 éve nem találkoztak, egy napon születtek. (a történetek egy részét Karinthy Frigyessel, Csáth Gézával és Somlyó Zoltánnal való barátsága ihlette)
- ellentétek, hasonlóságok közöttük
- mindkettő író
- de kettejükben a művész és polgár ellentéte körvonalazható
Művész
(EK)
|
Polgár
(Narrátor)
|
a konvenciókat elveti
|
a konvenciókat betartja
|
egyedül él
|
családos
|
nem érdekli már az írás
|
sikeres író
|
vásott kölyök maradt
|
gyermekkora óta példás élet
|
lázadás
|
elfogadás
|
könnyelműség
|
felelősség
|
színes világ
|
egyhangú élet
|
este él (ESTI K.)
|
szigorú napirend szerint él
|
képzelet
|
valóság
|
- szövetkeznek: egy könyv megírására
- Az író neve a narrátor, a könyv címe Esti Kornél (az nagyobb betűvel van írva :)
Kosztolányi alteregója EK. Kosztolányi ki nem élt nonkonformizmusa, bohém lénye. A személyiségben megjelenő kettősség bemutatása.
A 18 novella alcímmel jelent meg, összefoglalja benne a történetet röviden (TIZENNYOLCADIK FEJEZET,
Az Esti Kornél csodálatos kalandjaiban rövid magyarázat nélküli címek (Az utolsó fölolvasás).
MOTÍVUMOK
Ezek tartják egységben a művet. Nem a főhős, nem a történet.
A 18 novella alcímmel jelent meg, összefoglalja benne a történetet röviden (TIZENNYOLCADIK FEJEZET,
Az Esti Kornél csodálatos kalandjaiban rövid magyarázat nélküli címek (Az utolsó fölolvasás).
MOTÍVUMOK
Ezek tartják egységben a művet. Nem a főhős, nem a történet.
- UTAZÁS
Közismert toposz az irodalomban. Általában az élet útjának allegóriája. A lélek útjai ezek. A cselekmény ürügy a lélek rezdülésének bemutatására.Nem mindig utazás. Néha egy pillanat (Boldogság)
2. HALÁL
"Nem a halál a feladatom. Azt nem ismerem, hanem a meghalás folyamata. Az rám tartozik. Ez minden ember egyetlen feladata" - mondja Esti.
3. A NYELV VISZONYLAGOSSÁGA - NYELV ÉS VALÓSÁG - A NYELV KORLÁTAI
A bolgár kalauz története. Egy nehezen összerakható, tragikus végű történetet mesél el bolgárul a kalauz EK-nak. A nyelv ősállapotába kerül vissza a szereplő. ("őrület ez vagy az érzelem kibuggyanása?") A nyelv és beszéd viszonylagosságát mutatja be a narrátor. Az összetartozás nyelven túli jellegét mutatja be. ("...emlékezetem nem oly régi, mint ismeretségünk.") Vagy Kücsük nevű török lánynak 330 csókot ad a 330 török szóért, amit átvett a magyar nyelv.
4. HOSSZÚ FOLYOSÓ
Mindig a halálba visz. Rideg világ. Titokzatos.Az utolsó fölolvasás, Mogyoróssy Danit hosszú folyosón viszik az elmegyógyintézetbe. Az utolsó fölolvasás. Hosszú folyosón végighaladva jut el a szereplő a szállodai szobáig. Összekapcsolódik a halálmotívummal.
5. TÜKÖR
Az önmegismerés allegóriája. Az utolsó fölolvasásban. Mogyoróssy Pali történetében egymás tükörképei lesznek. Pali át is veszi Esti szerepét. Esti már kilép a történet elején.
6. VALÓSÁG - FIKCIÓ FELCSERÉLHETŐ
Esti és az író kapcsolata. A narrátor valósága - Esti képzelete. " Mit ér a költő ember nélkül? Mit ér az ember költő nélkül" - nyitó novella.
ESTI KORNÉL ALAKJA
Nem jellem, hanem lelki alkat. A "lét kapuját döntögeti". Szembesül a valóság tragikus oldalának javíthatatlanságában. A mély együttérzés gyakran ellentétes reakciót vált ki a részvét mellett: megveri a tüdőbeteg özvegyet. A fogyatékos lányt megsajnálja.
Az ember nem élheti át a boldogságot, legfeljebb egy pillanatra. Oka: a fészekmelegből, a családból való kiválás örök reménytelenséget ad az embernek: a gyermekkor teljességének elvesztése felnőtt korban állandósítja a boldogtalanságot. (lásd lírája: Boldog szomorú dal, a szegény kisgyermek panaszaiból.
HANGNEMEK
Tragikum és komikum együtt. A lét elviselhetetlenségét gyakran a humorral oldja.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése