A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Ady. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Ady. Összes bejegyzés megjelenítése

2016-10-01

Ady - témazáró dolgozat

Értékelés

85-100%: 5
75-84%: 4
60-74%: 3
45-59%: 2

Ady  A csoport 30 pont
1.     Hogyan kapcsolódnak az alábbi nevek Adyhoz? (2-2 adat) Brüll Adél, Nagyvárad, Debrecen 3 pont
2.     Idézz 6 sort Adytól! Lehet több versből is. 2 pont
3.     Honnan az idézet? 8 pont

a)     Mit bánom én, ha utcasarkok rongya,
De elkisérjen egész a síromba.

b) Hajdani, eltévedt utas
Vág neki új hináru útnak,
De nincsen fény, nincs lámpa-láng
És hírük sincsen a faluknak.
c) Egy nagy harang volt a kabátja,
Piros betükkel foltozott,
Bús és kopott volt az öreg Úr,
Paskolta, verte a ködöt,
Rórátéra harangozott.
d)      Jöttem a Gangesz partjairól,
Hol álmodoztam déli verőn,
A szívem egy nagy harangvirág
S finom remegések: az erőm.
e) S, íme, mindmostanig itt élek
Akként, amaz éjszaka kivé tett
f)  Ha te nem jöttél vóna,
Ma már tán panaszló szám se szólna
S gúnyolói hivő életeknek
Raknak a koporsóba.
g) Elhal a zene s a víg teremben
Téli szél zúg s elalusznak a lángok.
Mi táncba kezdünk és sírva, dideregve
Rebbennek szét a boldog mátka-párok.
h) S már látom, mint kap paripára,
Vállamra üt, nagyot nevet
S viszik tovább a táltosával
Pogány dalok, víg hajnalok,
Boszorkányos, forró szelek.


Értékelés

85-100%: 5
75-84%: 4
60-74%: 3
45-59%: 2

Ady  A csoport 30 pont
1.     Hogyan kapcsolódnak az alábbi nevek Adyhoz? (2-2 adat) Brüll Adél, Nagyvárad, Debrecen 3 pont
2.     Idézz 6 sort Adytól! Lehet több versből is. 2 pont
3.     Honnan az idézet? 8 pont

a)     Mit bánom én, ha utcasarkok rongya,
De elkisérjen egész a síromba.

b) Hajdani, eltévedt utas
Vág neki új hináru útnak,
De nincsen fény, nincs lámpa-láng
És hírük sincsen a faluknak.
c) Egy nagy harang volt a kabátja,
Piros betükkel foltozott,
Bús és kopott volt az öreg Úr,
Paskolta, verte a ködöt,
Rórátéra harangozott.
d)      Jöttem a Gangesz partjairól,
Hol álmodoztam déli verőn,
A szívem egy nagy harangvirág
S finom remegések: az erőm.
e) S, íme, mindmostanig itt élek
Akként, amaz éjszaka kivé tett
f)  Ha te nem jöttél vóna,
Ma már tán panaszló szám se szólna
S gúnyolói hivő életeknek
Raknak a koporsóba.
g) Elhal a zene s a víg teremben
Téli szél zúg s elalusznak a lángok.
Mi táncba kezdünk és sírva, dideregve
Rebbennek szét a boldog mátka-párok.
h) S már látom, mint kap paripára,
Vállamra üt, nagyot nevet
S viszik tovább a táltosával
Pogány dalok, víg hajnalok,
Boszorkányos, forró szelek.


Témazáró: Ady lírája

Értékelés

85-100%: 5
75-84%: 4
60-74%: 3
45-59%: 2

Ady  A csoport 30 pont
1.     Hogyan kapcsolódnak az alábbi nevek Adyhoz? (2-2 adat) Brüll Adél, Nagyvárad, Debrecen 3 pont
2.     Idézz 6 sort Adytól! Lehet több versből is. 2 pont
3.     Honnan az idézet? 8 pont

a)     Mit bánom én, ha utcasarkok rongya,
De elkisérjen egész a síromba.

b) Hajdani, eltévedt utas
Vág neki új hináru útnak,
De nincsen fény, nincs lámpa-láng
És hírük sincsen a faluknak.
c) Egy nagy harang volt a kabátja,
Piros betükkel foltozott,
Bús és kopott volt az öreg Úr,
Paskolta, verte a ködöt,
Rórátéra harangozott.
d)      Jöttem a Gangesz partjairól,
Hol álmodoztam déli verőn,
A szívem egy nagy harangvirág
S finom remegések: az erőm.
e) S, íme, mindmostanig itt élek
Akként, amaz éjszaka kivé tett
f)  Ha te nem jöttél vóna,
Ma már tán panaszló szám se szólna
S gúnyolói hivő életeknek
Raknak a koporsóba.
g) Elhal a zene s a víg teremben
Téli szél zúg s elalusznak a lángok.
Mi táncba kezdünk és sírva, dideregve
Rebbennek szét a boldog mátka-párok.
h) S már látom, mint kap paripára,
Vállamra üt, nagyot nevet
S viszik tovább a táltosával
Pogány dalok, víg hajnalok,
Boszorkányos, forró szelek.


2016-05-27

Fenyő Miksa a Nyugatról, Adyról (1966)

https://pim.hu/hu/p/fenyo-miksa



Igazgatóként mindvégig sokat tett a lap gazdasági támogatásért, fennmaradásáért. 1921 és 1929 között főmunkatársa, 1914 és 1925 között társkiadója volt a Nyugatnak. 1931–35-ben or
szággyűlési képviselő. 1938-ban lemondott a gyáriparosok szövetségében viselt állásáról. A német megszállás alatt Budapesten rejtőzködött, 1944. jún. 24. és 1945. jan. 17. közt naplót vezetett (Az elsodort ország, 1946). 1945-től a Gyáriparosok Országos Szövetségének tiszteletbeli elnöke és kereskedelmi igazgatója lett. 1948 végén külföldre távozott, előbb Rómában, Párizsban, majd 1953-tól New Yorkban élt; 1970-ben Bécsbe költözött. A Nyugat folyóirattal kapcsolatos emlékeit és dokumentumait az emigrációban publikálta, mely Vezér Erzsébet gondozásában kibővítve megjelent Magyarországon is.